Jak vybrat sušák na prádlo?

Každá domácnost řeší otázku, jak sušit prádlo. Někteří volí sušičku, jiní se drží klasického způsobu zavěšování prádla na sušák. Tím ale výběr nekončí. V dnešní době naleznete na trhu od samostatně stojících přes otočné zahradní sušáky až po doplňkové modely na ručníky a utěrky. A sáhnout můžete i po vyhřívaných elektrických modelech. Který sušák na prádlo se ale nejlépe hodí do vaší domácnosti?

  • David, redaktor Heureka.cz
  • Doba čtení: 5 min.

Jak vybrat sušák na prádlo podle typu

Stojanové

Tento běžně známý sušák může být označován i jako pultový, protože svou konstrukcí připomíná stůl. Stojanový sušák na prádlo lze většinou složit spolu se dvěma vyklápěcími křídly a po usušení prádla uklidit. Podle kvality zpracování ho můžete přenést i na zahradu nebo balkon.

Vertikální sušáky

Kromě klasické pultové konstrukce existuje i vertikální patrová verze připomínající regály. Taková varianta bývá pojízdná na kolečkách a díky řazení do výšky šetří prostor.

Vertikální sušák
  • Dobré rozpětí

  • Přenositelnost

Stojanové sušáky na prádlo

Venkovní

Prakticky se také jedná o stojanový sušák, tentokrát však určený na zahradu. Venkovní sušáky na prádlo bývají otočné a pevně ukotvené v zemi buď pomocí vrutu, nebo zalitím do betonu.

Více

Přichycení do země pomocí kotvícího držáku lze poměrně snadno otáčením zavrtat do země. Další variantou, také v zemi, je pořízení trubky, do které se pokaždé stojan sušáku vsune. Tuto flexibilní variantu oceníte například při sekání trávníku. O něco komplikovanější, zato ve výsledku nejpevnější, je možnost zalití betonem. Součástí balení je dutá trubka neboli kotvící systém, který se zalévá betonem do jámy. Nevýhodou tohoto usazení je trvalé nemobilní umístění.

  • Veliké rozpětí pro mnoho prádla

  • Náročná manipulace

Venkovní sušáky na prádlo

Stropní

Stropní sušák na prádlo je však třeba vrtat, a to hned dvakrát - nosnou část a přichycení šňůr, které si podle potřeby snadno stáhnete. Většinou se jedná o doplňkovou variantu pro usušení pár kusů, ale najdete i plně výsuvné varianty, například nad vanu, které nabídnou až 10 metrů šňůr.

  • Ideální do malých prostor

  • Nutno přivrtat

Stropní sušáky na prádlo

Nástěnné

Nástěnné sušáky na prádlo je stejně jako stropní nutné přivrtat ke stěně. Systém na věšení prádla se u tohoto typu různí a nelze říci, který je nejlepší. Patří mezi ně například svinovací sušáky na prádlo a běžně se setkáte i s harmonikovým, vysouvacím, nebo teleskopickým.

  • Ideální do malých prostor

  • Nutno přivrtat

Nástěnné sušáky na prádlo

Elektrické

Spíše doplňkovým pomocníkem budou elektrické sušáky na prádlo, které připomínají speciálně tvarované radiátory. Tento vyhřívaný typ využijete zejména ve vlhkých bytech, ale i kdykoliv mimo topnou sezónu pro usušení vlhké utěrky nebo ručníku. Narazit můžete i na vyhřívané stojanové modely, které lze používat samostatně, nebo se zapojením do zásuvky.

  • Rychlé usušení prádla

Pokud uslyšíte o radiátorovém sušáku nemusí se vždy jednat o elektrickou variantu. Existují i malé závěsné sušáky s jednoduchým kotvicím systémem, který zavěsíte přímo k topení.

Elektrické sušáky na prádlo

Malé závěsné

Jednoduchou variantou, vhodnou zejména na sušení spodního prádla nebo ponožek, jsou závěsné sušáky s kolíčky. Pomocí háčku je zavěsíte na strop či jinou konstrukci. Tyto typy využijete i při cestování, campingu a jiných venkovních aktivitách, kde potřebujete usušit menší várku prádla.

  • Snadno přenositelné

  • Pro malý objem lehkého prádla

Vanové

Dalším doplňkovým typem jsou vanové sušáky na prádlo, které se skládají ze dvou částí. Ty jsou propojeny do špičky středovým kloubem. Po rozevření sušák opřete o protější okraje vany a skvěle využijete například na sušení mokrých ručníků.

Vanové sušáky na prádlo

Dále se na našem trhu setkáte i s dalšími různými provedeními, jako například:

Výběr sušáku na prádlo podle parametrů

Rozměry

Velké byty zřejmě nepotřebují přeměřovat každý centimetr sušáku, naopak menší prostory mohou vyžadovat pořízení jiné než volně stojící varianty, která v rozloženém stavu dosahuje okolo 170 cm šířky (s hloubkou 60 cm, výškou 90 cm). Ve složeném stavu se poté šířka pohybuje kolem 60 cm (s hloubkou mezi 4 až 8 cm, výškou okolo 130 cm).

Pakliže přemýšlíte, kde v zimě skladovat otočný zahradní sušák, nezapomeňte ověřit jeho rozměry ve složeném stavu. Ty se pohybují okolo 180 cm na výšku, s hloubkou 12 cm a šířkou 12 cm. Rozložený sušák by vás potom neměl na zahradě příliš omezovat, jedno rameno dosahuje přibližně 180 až 200 cm.

Kromě délky šňůr sledujte také vzdálenost mezi nimi. Pokud jsou moc blízko, bude se vám prádlo špatně věšet, a navíc bude pomaleji usychat.

Hmotnost

Pokud budete sušák často přenášet, zkontrolujte také jeho hmotnost. Vnitřní stojanové sušáky dosahují maximálně 5 kg. Tyto těžší modely jsou většinou vyrobeny z oceli. Nejtěžší bývají zahradní sušáky na prádlo s přibližně 4–6 kg, bytelnější konstrukce však mohou dosáhnout i 18 kg. Vždy záleží na použitých materiálech a typu konstrukce.

Skladnost

Sušák na prádlo většinou nepoužíváte každý den, a proto se vyplatí skládací sušák na prádlo, který lze uložit na místo, kde nebude překážet. Pevné sušáky nelze nijak složit, a proto si při jejich nákupu na ně musíte vyhradit dostatek místa, jedná se především o některé nástěnné modely a pochopitelně elektrické sušáky.

Materiál

Mezi nejčastější materiály patří ocel, lehký hliník a plast. U vnitřních rozkládacích sušáků mohou být z kovu také šňůry, venkovní modely mají šňůry z textilu nebo z pogumovaného textilu, který můžete v případě zašpinění jednoduše otřít mokrým hadříkem. Jak již bylo řečeno, ocelové a hliníkové konstrukce jsou o dost bytelnější než plastové a v případě hliníku ani nemusíte počítat vyšší hmotností.

Nosnost

Pokud se zmiňujeme o materiálu, prakticky popisujeme i nosnost. Ta se většinou pohybuje od 5 do 30 kg. Obecně nejstabilnější jsou potom sušáky, které se montují do zdi, nebo do země. Hodnoty nosnosti však nenajdete u každého modelu, a proto se postačí řídit informací o počtu praček, případně délkou šňůr.

Užitečná výbava a vlastnosti

  • Zatahování šňůr - u některých modelů zahradních otočných sušáků lze zatáhnout šňůry, které se opět při každém rozložení natáhnou. Díky tomu zůstávají stále čisté. Vysouvací šňůry využijete například i u stropních modelů, které se skládají ze dvou částí. První část obsahuje navinovací šňůry a druhá kotvení.
  • Nastavení výšky - k tomu, aby se vám prádlo věšelo pohodlně, perfektně poslouží možnost ergonomického nastavení výšky.
  • Možnosti ukotvení - kotvení do země se provádí pomocí zmiňovaného vrutu, nebo do betonu. Některé modely jsou určeny k ukotvení na zeď, díky tomu je sušák poměrně stabilní. Nevýhodou je složitější montáž a zásah do zdi. V případě koupelny tak hrozí poškození keramického obkladu.
  • Očka pro zavěšení ramínek - užitečnou extra funkcí jsou drobná očka na zavěšení ramínek. To využijete zejména v případě, kdy často perete šaty, košile, saka a jiné kusy oděvu, u nichž je sušení na ramínku žádoucí.
  • Kolečka - samostatně stojící sušáky mohou být pro snadnější manipulaci vybaveny i kolečky. Prádlo můžete věšet přímo u pračky a pak sušák převezete třeba na balkon. Kolečky bývají nejčastěji vybaveny vertikální patrové sušáky.
  • Ochranný obal na sušák - dodává se k některým zahradním sušákům. Slouží k ochraně před nepříznivými povětrnostními podmínkami.
  • EasyClip systém - speciální systém na jednoduché upevnění drobných kusů prádla, jako jsou ponožky nebo kapesníky, bez použití kolíčků. Jedná se o zabudované kolíky.

Související

Šňůry na prádlo

Kolíčky na prádlo

Koše na prádlo

Žehlicí prkna

Sušičky prádla

Často kladené otázky

Jak vybírat podle počtu osob v domácnosti?

Čím víc členů domácnosti, tím častěji budete prát. Množství prádla na sušáku určuje délka šňůr, kterou ale nenajdete uvedenou vždy. Místo toho se někdy pro přehlednost uvádí, kolik pracích cyklů sušák pojme. Klasické domácí zvládnou většinou jednu až dvě běžné várky, ty odpovídají přibližně 10 metrům šňůr. Nejvíce pojmou venkovní sušáky, které nabídnou až 6 várek prádla.

Kam sušák umístit?

Nejdůležitější roli hraje to, kam hodláte sušák umístit. V první řadě tedy, jestli hledáte venkovní, nebo vnitřní variantu, přičemž u venkovní varianty zohledňujte také její sezónnost. Na venkovních sušácích můžete sušit prádlo jen za teplého počasí.

Pokud prší nebo je zima, bude se vám hodit ještě domácí sušák. Pokud se potýkáte s nedostatkem prostoru, zamyslete se, jestli by pro vás nebyl východiskem některý z navrtávaných modelů (nástěnný, nebo stropní). Jestli naopak často sušíte věci na balkoně, zvažte nástěnný vyjížděcí model.

Jak efektivně sušit prádlo?

Pomineme-li fakt, že nejlepší je sušit prádlo na čerstvém vzduchu, musíme se přemístit do dobře větrané místnosti. Častou chybou je sušení prádla přímo v koupelně. Ta ale sama o sobě bývá nejvlhčím místem celého bytu, proto zde prádlo rychleji zatuchne, a navíc může zapříčinit vznik plísní. Sušák dále umisťujte tak, aby měl kolem sebe dostatek místa na proudění vzduchu, ne přímo ke zdi, také ne bezprostředně k topení.

Při boji s přílišnou vlhkostí nejen při sušení prádla vám může pomoci kvalitní odvlhčovač vzduchu

Pokud bydlíte v panelovém bytě, můžete vyzkoušet společnou sušárnu, která často bývá k dispozici. V některých starších bytech však tato spodní místnost sama bojuje s vlhkostí, proto byste na usušení mohli čekat mnohem déle. Sušení může zčásti ovlivnit i způsob praní. Pokud vám to materiál prádla dovolí, využijte závěrečné ždímání na vysoké otáčky. K celému pracímu cyklu také můžete přidat odstřeďování navíc, čímž se zbavíte přebytečné vody.

Staňte se experty na sušení prádla s naší stránkou Aby sušení prádla nebyla dřina!